Konferencje szkoleniowe – wzmocnienie potencjału organizacji działających na rzecz rybactwa
-
8 października 2024, 12:56
-
5 minut czytania
-
Okręg PZW w Poznaniu
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu wspólnie z Polskim Towarzystwem Rybackim, informują o realizacji przedsięwzięcia
pn.: Konferencje szkoleniowe – wzmocnienie potencjału organizacji działających na rzecz rybactwa.
Celem operacji jest:
Propagowanie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury, w szczególności zwiększanie konkurencyjności produkcji akwakultury przy zapewnieniu, aby działalność ta była zrównoważona środowiskowo w perspektywie długoterminowej.
Zadania i działania, które będą realizowane w ramach operacji:
- Organizacja konferencji szkoleniowych w latach 2025 – 2027 i przeszkolenie 750 osób. Tematyka szkoleń branżowych zawierać się będzie w panelach obejmujących zagadnienia m.in: prawne, nowoczesnego zarządzania i dostosowywania się do nowych wyzwań, wykorzystania oprogramowania wspomagającego zarządzanie organizacją, pozyskiwanie środków zewnętrznych w tym UE w celu wzmocnienia działalności organizacji, zrównoważone rybactwo i wędkarstwo, rozwój akwakultury, monitorowanie i ochrona środowiska z wykorzystaniem nowych technologii
Operacja będzie realizowana w terminie:
- od 01.11.2024 r. do 31.10.2027 r.
Grupy docelowe:
Instytuty badawcze prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w zakresie rybactwa, instytuty naukowo badawcze prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w zakresie rybactwa, organizacje producentów ryb, organizacje zrzeszające producentów akwakultury, posiadacz obiektu chowu lub hodowli, producenci akwakultury i podmioty prowadzące działalność w zakresie chowu i hodowli ryb, szkoły ponadpodstawowe kształcące w zakresie rybactwa, uczelnie wyższe kształcące w zakresie rybactwa, związki i stowarzyszenia realizujące statutowe działania w zakresie rybactwa.
Opis i efekty operacji:
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału i skuteczności organizacji działalności na rzecz rybactwa oraz podniesienie kompetencji osób (250 x 3 lata) działających na rzecz rybactwa (rybaków, wędkarzy, strażników wodnych i innych) w zakresie zarządzania, pozyskiwania funduszy, sposobów monitorowanie środowiska oraz regulacji związanych z rybactwem i wędkarstwem w terminie od 1.11.2024-31.10.2027 r. z całej Polski.
Projekt jest skierowany do organizacji działalności na rzecz rybactwa, osób zrzeszonych w tych organizacjach oraz osób zainteresowanych tematyką działalności na rzecz rybactwa.
Interes zbiorowy, który zaspokaja projekt to:
Poprawa zarządzania zasobami rybnymi i wzrost świadomości społecznej, podniesienie świadomości na temat konieczności zrównoważonego wykorzystania zasobów rybnych oraz dostarczenie narzędzi i wiedzy potrzebnej do efektywnego zarządzania tymi zasobami. Operacja przynosi korzyści nie tylko organizacjom działającym na rzecz rybactwa, ale także całemu społeczeństwu poprzez zachowanie ekosystemów wodnych i trwałość produkcji rybnej.
Działania podejmowane w projekcie to cykl szkoleń dla działaczy i sympatyków organizacji działających na rzecz rybactwa (3 konferencje przez 3 lata) o zasięgu ogólnokrajowym w obszarach:
- technologii chowu ryb w oparciu o nowoczesne technologie i innowacje,
- dywersyfikacji prowadzonej działalności,
- możliwości pozyskiwania środków na realizację inwestycji w oparciu o nowoczesne technologie,
- legislacji,
- akwabiznesu.
Efekt projektu:
- podniesienie kompetencji osób zaangażowanych w działalność na rzecz rybactwa (250 x 3 lata)
- trzy konferencje transmitowane na żywo w internecie zapewniające dostęp również uczestnikom, którzy nie mogą wziąć udziału w szkoleniach w sposób tradycyjny
- wzmocnienie potencjału org. dział. na rzecz rybactwa
- wszystkich organizacji, których przedstawiciele wezmą udział w konferencjach lub skorzystają z gotowych materiałów i zapisów z konferencji udostępnionych po konferencjach na stronach internetowych Wnioskodawcy oraz Partnera (do wszystkich wyników, efektów zostanie zapewniony publiczny dostęp)
Innowacyjność projektu:
-
- Hybrydowy Model Uczestnictwa: Tradycyjne stacjonarne uczestnictwo połączono z transmisją na żywo online, co umożliwia większy zasięg i dostępność szkoleń dla uczestników z różnych lokalizacji. Dzięki temu osoby, które nie mogą fizycznie uczestniczyć w konferencjach, mają możliwość śledzenia ich na bieżąco i aktywnego udziału.
- Zróżnicowana Tematyka Szkoleniowa: Projekt obejmuje szeroki zakres tematów istotnych dla organizacji działających na rzecz rybactwa.
- Dostęp do Ekspertów: Projekt zapewnia uczestnikom bezpośredni dostęp do ekspertów z różnych dziedzin, co umożliwia uzyskanie specjalistycznej wiedzy i porad dostosowanych do specyficznych potrzeb organizacji.
- Promowanie Zrównoważonego Rozwoju: Tematyka dotycząca zrównoważonego rybactwa i akwakultury wspiera ideę odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi, co jest kluczowe dla długoterminowego rozwoju sektora rybackiego.
- Wszystkie wypracowane materiały będą dostępne na stronie internetowej projektu oraz przesłane do wszystkich uczestników.
Wartość operacji wynosi 1 479 000,00 zł w tym wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 1 479 000,00 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 1 329 000,00 zł w ramach działania Kapitał ludzki w zakresie Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybactwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii, objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021 - 2027", zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMRA wynosi 930 300,00 zł
Adres strony programu: www.rybactwo.gov.pl
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskiedlaRybactwa
#rybactwo
#EFRMA